Moda na chirurgię plastyczną?

Chirurgia plastyczna to starożytna specjalność medyczna, które ogromnie się rozwinęła w ciągu wieków. Postęp w technikach nacięć i metodach chirurgicznych sprawił, że chirurgia plastyczna jest dzisiaj bardziej dostępna. Większa liczba pacjentów będzie koncentrować się na zabiegach kosmetycznych w celu zapewnienia sobie bardziej młodzieńczego wyglądu, natomiast niektórzy pacjenci szukają operacji dla celów rekonstrukcyjnych.

Chirurgia plastyczna opracowana została na podstawie badań w 7. wieku w Indiach. W tym czasie wielu przestępców stawało w obliczu kary w której trzeba było amputować ich nos. W próbie przywrócenia formy i funkcji do nosa, lekarze opracowali techniki przeszczepiania skóry, w których skóra z czoła została usunięta i wykorzystana do pokrycia jamy nosowej. Chirurgia plastyczna w dalszym ciągu rozwija się dzięki postępowi technik sterylizacji, znieczulenie i nacięcia. Przed znieczuleniem zabiegi chirurgii były stosowane na pacjentach świadomych – to było zbyt bolesne.

Ponadto stan używanego w tym czasie sprzętu chirurgicznego wystawiał pacjentów na ryzyko zakażeń pooperacyjnych; Czynniki te były niesamowicie niepraktyczne przed wynalezieniem leków przeciwbólowych i antybiotyków. Jednak chirurgia plastyczna stała się bardziej popularna po I wojnie światowej, gdy żołnierze wracali do domu i chcieli naprawić szpecące obrażenia twarzy; przeszczepy skórne były to najczęstsze procedury naprawcze urazów twarzy. W rzeczywistości, brytyjski żołnierz był to pierwszy odnotowany przypadek chirurgii plastycznej.

Liposukcja to dziś najczęstsza procedura chirurgii. Liposukcja to zabieg, który usuwa nadmiar tłuszczu, wkładając rurę ssącą pod skórę i usuwając złogi tłuszczu z brzucha, ud lub pośladków. Mimo, że nie wiąże się z wykorzystaniem zaawansowanych technik w tej dziedzinie tak jak plastyka nosa to chirurg musi uważać, aby nie spowodować zbyt wiele urazów bazowych pod skóra lub aby nie usunąć żywotnej tkanki takiej jak węzły chłonne lub mięśnie. Jest to bardzo powszechne, ponieważ przeprowadza się go w połączeniu z całą gamą innymi procedur chirurgicznych.

Rekonstrukcja tkanki jest często z zabiegiem liposukcji, ponieważ obie opcje wiążą się z brakiem elastyczności skóry. W tych procedurach, chirurg użyje najpierw liposukcji, aby usunąć nadmiar tłuszczu, a następnie za pomocą technik nacięcia działa w celu usunięcia nadmiaru skóry. Liposukcja jest zwykle rodzajem procedury planowej, chociaż niektórzy pacjenci będą przy okazji wykorzystać tę procedurę, aby zwolnić nacisk na stawach, które są otoczone nadmiarem tłuszczu. Takie zabiegi zyskały popularność wśród pacjentów etnicznych chcących przekształcić charakterystyczne cechy nosa. Jednak wciąż jest to popularna forma chirurgii rekonstrukcyjnej. Pacjenci, którzy doznali złamania nosa mogą potrzebować plastyki nosa, aby ich nos funkcjonował prawidłowo. Ten rodzaj zabiegu ma zarówno cele kosmetyczne, jak i rekonstrukcyjne. Warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej zanim podejmie się decyzję o wykonaniu którejkolwiek z tychże operacji.