Jak dbać o usta?

mouth-1005436_1280Skóra na ustach jest bardzo delikatna. W okresie jesienno-zimowym jej wrogiem jest niska temperatura, wiosną wiatr, latem z kolei nadmierne słońce. Częste oblizywanie warg, które przynosi chwilową ulgę, na dłuższą metę wpędza nas w poważniejsze kłopoty. Skóra bowiem pierzchnie, a na jej powierzchni mogą pojawiać się rany. Wiatr i niska temperatura w kilka minut potrafią dokonać uszkodzeń, które przez długi czas będą sprawiać problemy. Bardzo ważna w związku z tym jest systematyczna pielęgnacja i działania ochronne.
Pomadka ochronna lub balsam do ust to kosmetyczne „must have” każdej kobiety. Powinniśmy jej używać o każdej porze roku, szczególnie przydatna jest jednak w okresie zimowym i wczesną wiosną. Ważne, aby w zimowej wersji pomadki znalazły się składniki takie jak: wosk lub miód pszczeli, filtr ochronny, gliceryna, witamina A oraz E. Składniki te posiadają właściwości regenerujące i odżywcze. Pożądane są wszelkie dodatkowe składniki takie jak popularne ostatnio masło shea, olejki roślinne czy natłuszczający wyciąg z awokado. To najbardziej podstawowa pielęgnacja i sposób radzenia sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nawet, gdy używamy kolorowych szminek i błyszczyków, warto wcześniej zabezpieczyć usta, korzystając z pomadek ochronnych.
Co jakiś czas warto pielęgnację ust wspomóc zaawansowanymi sposobami. W drogeriach odnajdziemy preparaty peelingujące do ust, jednak możemy kosmetyki przeznaczone do tego celu zrobić z domowych produktów. Dzięki peelingowi pozbędziemy się martwego lub spierzchniętego naskórka, poprawimy ukrwienie i wygładzimy usta.
Świetnym pomysłem jest nakładanie na usta miodu, posiadającego silne właściwości odżywcze i wygładzające. Można połączyć miód z plasterkiem banana roztartym na papkę. Wystarczy nałożyć ją na usta na około 10 minut.
Warto maseczkę nakładać na usta po wykonaniu peelingu, aby dobroczynne składniki lepiej się wchłonęły. Wyboru można dokonać pomiędzy peelingiem cukrowym (gotowym, zakupionym w drogerii lub zrobionym w domu z cukru kryształu wymieszanego z oliwą z oliwek). Innym sposobem na poprawienie ukrwienia warg oraz pozbycie się zbędnego martwego naskórka jest masaż miękką szczoteczką do zębów. Dzięki temu wargi także staną się gładkie i nabiorą zdrowego koloru.
Jeśli już doprowadzimy do pęknięć naskórka na ustach, ulgę przyniesie zastosowanie olejku z drzewa herbacianego, charakteryzującego się działaniem łagodzącym i przyspieszającym gojenie ran. Można dla regeneracji nałożyć na usta grubą warstwę miodu, wazeliny lub twarożku. Na przesuszone wargi pomoże także świeży sok z ogórka.
Na koniec: nie do przecenienia jest rola demakijażu ust. Zwykle pamiętamy o zastosowaniu mleczka do demakijażu w przypadku konieczności zmycia tuszu czy cienia do powiek, usta jednak zaniedbujemy. Prawdą jest, że szminka szybko „się zjada” jednak niektóre składniki pomadek wymagają dodatkowej interwencji. Najlepiej zastosować do tego celu delikatne mleczka.
Warto zadbać o ładne usta, gdyż wypielęgnowane stanowią ważny kobiecy atut.