Cztery zasady skutecznego demakijażu

11-kosmetykow-do-demakijazu-skory-wrazliwejWiele z nas uwielbia makijaż, nie sposób bowiem nie docenić cudów, które nierzadko zdziałać potrafi zaledwie kilka kosmetyków kolorowych. Za sprawą make-up’u radzimy sobie z maskowaniem wyprysków, sińców pod oczami i zmęczenia, a także korygujemy kształt niewielkich oczu czy nieregularny kontur ust. Zdarza się nam jednak zapominać o tym, że zaaplikowane na twarz kosmetyki kolorowe należy z cery bezwzględnie usunąć przed położeniem się spać, a standardowy żel, którym przemywamy cerę pod prysznicem to w większości przypadków za mało.
Skuteczny demakijaż to podstawa zdrowej skóry. Cera zapchana resztkami zalegającego w ujściach porów podkładu, pudru czy korektora reaguje bowiem stanem zapalnym, podrażnieniem, zaskórnikami, a nawet poważnymi, ropnymi wypryskami. Aby temu zapobiec warto więc pamiętać o czterech krokach prawidłowego demakijażu.
Krok pierwszy – tzw. mokra chusteczka lub płyn micelarny – jednym słowem coś, co pomoże usunąć ze skóry wierzchnią warstwę makijażu i inne powierzchowne zanieczyszczenia. Oczyszczenie cery przy pomocy mokrej chusteczki lub płatków kosmetycznych nasączonych płynem micelarnym jest oczywiście tylko wstępem i przygotowuje twarz do kolejnych pielęgnacyjnych zabiegów.
Następny krok to… olejowanie. Tak, to może wydawać się nieco kontrowersyjne. Nakładanie olejku na twarz kojarzy się bowiem raczej z brudzeniem skóry, niż z jej oczyszczaniem. Okazuje się jednak, że wcieranie w cerę przez ok. 2 minuty naturalnego oleju kokosowego pozwala usunąć z porów głęboko osadzone zanieczyszczenia. Po olejowaniu należy usunąć tłustą warstwę z powierzchni skóry przy pomocy kilku ręczników papierowych.
Później przychodzi czas na mycie skóry żelem. Dzięki poprzednim zabiegom, które już w znacznym stopniu oczyściły cerę, nie ma potrzeby stosowania silnego specyfiku. Wystarczy delikatny preparat myjący oparty o naturalne składniki i pozbawiony alkoholu. Wybierając żel warto pamiętać o pewnej prawidłowości – im bardziej produkt się pieni, tym bardziej wysusza skórę!
Proces oczyszczania cery wieńczy krok czwarty – tonizowanie. Skóra poddana działaniu mydła może mieć bowiem nieprawidłowe, zbyt wysokie pH. Aby przywrócić cerze właściwy odczyn wystarczy nasączony tonikiem wacik, którym delikatnie przetrzeć należy całą twarz. Skóra z pewnością odwdzięczy się sprężystością i zdrowym blaskiem, oczekując na nałożenie odżywczego kremu.